Triskelion

Triskelion

Trzy filary równowagi. Triskelion w swej budowie zawiera niewątpliwie pierwiastek równowagi. Gdyby nasze ciała miały trzeci punkt podparcia, zużywalibyśmy o wiele mniej energii.

Słowo pochodzi ze starożytnej greki i oznacza ni mniej, ni więcej tylko właśnie trzy nogi. Oprócz zastosowań praktycznych stanowi bardzo wdzięczny motyw zdobniczy. Trójdzielna symetria obserwowana była w przyrodzie. Niektóre rośliny tworzą nasiona w formie trójdzielnych rozłupni.
Choć wymaga więcej wyobraźni i umiejętności w zastosowaniu, obserwacje dawały możliwość przełożenia na realizacje.

Jako motyw zdobniczy umieszczano go na naczyniach sakralnych, grobowcach i biżuterii. Od neolitu umieszczano go na materiale, który wtedy był powszechny w użyciu. Znaki ryte w kamieniu przetrwały kilka tysięcy lat. Popularny był w całej Europie. W sztuce Słowian i Celtów. Z rozwojem technologii i umiejętności obróbki bardziej wyrafinowanych materiałów znak pojawiał się coraz częściej, ryty w drewnie i kuty w metalu.

Przez stulecia i tysiąclecia znak pojawiał się i znikał. Ukazywał się to tu, to tam. Szeroko stosowany był już w czasach chrześcijańskich na terytorium Irlandii.

Triskelion przyjęło środowisko celtyckich Druidów, także tych odrodzonych, którzy w czasach nowożytnych odkryli ponownie stare tajemnice i symbole.

Znaczenie symbolu niknie rozmyte w sposobie propagowania wiedzy. Kapłani przekazywali wiedzę wyłącznie za pomocą mowy. Nie istniały źródła pisane. Może był symbolem trzech żywiołów i zarazem równowagi między nimi. A może symbolizował trzy okresy w życiu człowieka.

Kto wie?!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

We have detected that you are using extensions to block ads. Please support us by disabling these ads blocker.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock